Українська мова – найстаріша зі слов’янських

481014_w_300[1]

Староукраїнська абетка

Днями заходив до доньки в школу. У коридорі біля кабінету української мови та літератури побачив стенд під назвою “Рідне слово”. На ньому розміщені кілька колонок із інформаційними матеріалами про українських письменників. Остання колонка має назву “Мовні цікавинки”. Вона й привернула мою увагу.Серед невеличких, в один-два абзаци, заміток про тлумачення деяких слів, про виникнення крилатих висловів увагу, привернув матеріал про походження української мови. З цікавості я її занотував.

Виявляється, у далекому 1880 році відомий російський та польський філолог Михайло Красуський видав наукову розвідку “Древность малороссийского языка”.

Порівнюючи слова, що означають числа від 1 до 12 та 20, 30, 50, 100, 1000, а також більше сотні слів в італійській, грецькій, німецькій, польській, українській мовах науковець дійшов висновку, що “українська мова є старшою не лише за усі слов’янські, не виключаючи й так звану старослов’янську, але й за санскрит, давньо-грецьку, латину та інші арійські (індо-європейські)”.

І як один із прикладів наводить походження та утворення однокореневих слів від слова “ХОДИТИ”:

Всі слов’янські народи краще розуміють українську мову, ніж російську.

“Від українського слова ходити походить находити, знаходити, а по тому й знахар, або той, що знає де що знайти, як взятися за справу та інше. Звідси нове слово знати, санскритською пишеться gnatum, вимовляється — “джнатум”, означає “знати”. З цього бачимо, що первісне українське з перетворене на g (дж), у латині на g (ґ), в німецькій та англійській на k, в італійській та французькій на с – наприклад conoscere, connaitre (знати). У тому ж, що й знахар та знати походять від знаходити (по польському — znachodzic), неможливо сумніватися”.

Михайло Красуський стверджував, що всі слов’янські народи краще розуміють українську мову, ніж російську. Скажімо, поляку, словакові, чеху, сербові легше спілкуватися із українцем, ніж росіянином.

І зробив доволі цікавий висновок: “…все, що я виклав, здається, не припускає сумніву в тому, що як малороська, так і російська мови розвивалися самостійно”.

Виходить, твердження, що старослов’янська є основою української, білоруської та російської мов, є недоведеним фактом, а лише прагненням царизму та комуністів під систему розвитку мов підвести ідеологічну основу.

Ви маєте можливість залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.

Прокоментувати

*